Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Війна і безробіття: як новий закон полегшить життя українцям без роботи

[15:30 28 апреля 2022 года ] [ УНІАН, 28 квітня 2022 ]

Для підтримки громадян, що втратили роботу через війну, Верховна Рада ухвалила закон про спрощення набуття статусу безробітного та відповідних виплат. УНІАН розбирався, які новації передбачає новий закон та як це полегшить життя переселенцям.

Проблема безробіття ніколи не втрачає своєї актуальності, а під час війни неабияк загострилася. Мільйони українців були змушені покинути свої домівки та втратили роботу, діяльність тисяч підприємств паралізована.

В таких умовах людям, які залишилися без засобів для існування, вкрай необхідна фінансова допомога. Держава запровадила одноразові виплати у 6500 гривень деяким категоріям працівників на початку війни, пізніше — допомогу для переселенців, але далеко не всі громадяни, які втратили роботу, є переселенцями і можуть розраховувати на виплати.

Як зазначила консультантка зі стратегічних комунікацій Анна Катруліна, серед українців, які мали роботу до війни, половина (53 відсотки) сьогодні не працюють, 22 відсотки працюють у звичному режимі, 21 відсоток — віддалено або частково, лише 2 відсотки — знайшли собі нову роботу. Найбільше це торкнулося мешканців сходу, молоді до 35 років та тих, хто покинув свої міста та селища.

УНІАН поспілкувався з мешканцем Сєвєродонецька Володимиром, який покидав місто під обстрілами рашистів, знайшовши прихисток на заході України. Чоловік до війни мав свій маленький бізнес у рідному місті. Ставши вимушеним переселенцем, спробував знайти роботу самостійно, але успіху не мав, тому вирішив стати на облік безробітних.

“Заяву на отримання статусу безробітного можна подати на порталі “Дія”. Так як я підприємець, для початку необхідно було закрити ФОП, що також можна зробити онлайн, не виходячи з дому. Після подачі заявки ФОП було закрито за пару днів, тоді я розпочав процедуру отримання статусу безробітного”, — розповідає Володимир.

За його словами, при собі були документи, такі, як диплом про освіту і трудова книжка, тому він зміг подати їхні скан-копії, крім цього — документ про військовий облік та статус внутрішньо переміщеної особи (ВПО). Вже за кілька днів чоловікові зателефонували із Центра зайнятості міста, в якому він перебуває, і запросили прийти, попередньо отримавши у ЦНАПі довідку про закриття ФОП та відкривши рахунок у банку для виплат.

“У Центрі зайнятості мені запропонували роботу, але виявилося, що ця вакансія вже зайнята. Я поїхав на це підприємство і отримав у відділі кадрів довідку, що мені відмовили. Тепер очікую на перші виплати або ж нові пропозиції роботи, але з цим дуже важко — у нашому місті більше 30 тисяч переселенців”, — каже Володимир.

Чоловікові пощастило мати при собі необхідні документи та можливість самостійно закрити ФОП, що автоматично зробило його безробітним. Найманим працівникам у цьому плані набагато складніше, адже мало хто, тікаючи від бомб, міг забрати на підприємстві трудову книжку, та ще й оформити звільнення за всіма правилами.

Тому вкрай необхідним було прийняття парламентом закону, який би спрощував набуття статусу безробітного в нинішніх умовах, коли неможливо оформити безробіття по звичній процедурі.

Новий закон про безробіття в умовах війни

Верховна Рада 21 квітня ухвалила закон, яким спрощується процедура отримання статусу безробітного та призначення допомоги по безробіттю під час війни. Цей документ розроблено з метою врегулювання особливостей надання статусу безробітного, виплати допомоги по безробіттю, сприяння організації підприємницької діяльності та створення нових робочих місць на час дії воєнного стану.

Як розповів УНІАН член Комітету з трудового права Асоціації правників України адвокат Кирило Казак, документ спрямований на врахування воєнного стану в країні при оформленні статусу безробітного.

“Основне — спрощення для переселенців (внутрішньо переміщених осіб) порядку отримання та підтвердження статусу безробітного. Так, пропонується реєструвати як безробітного без наявності повного пакету документів, що передбачений зазвичай. Інформацію, яка міститься в таких документах, дозволяється отримувати з реєстрів та баз даних державних органів. Виплата допомоги дозволяється без особистого відвідування центру зайнятості”, — сказав Казак.

За словами старшої економістки Центру економічної стратегії Олександри Коломієць, допомогу по безробіттю зможуть отримувати внутрішньо переміщені особи за місцем фактичного перебування навіть за відсутності документів, що посвідчують особу та/або підтверджують трудовий стаж.

Такі громадяни зможуть розірвати трудові відносини зі своїм роботодавцем, просто подавши заяву до центру зайнятості за фактичним місцем проживання. Наступний день після дня подання заяви буде вважатися днем припинення трудових відносин.

Інші категорії безробітних зможуть отримувати допомогу по безробіттю без особистого відвідування відповідальних за призначення і виплати органів за умови підтвердження ними наміру перебування у статусі безробітного не рідше ніж один раз на 30 календарних днів будь-якими засобами комунікації, в тому числі електронної.

“Відповідно до поширеної європейської практики, призначення допомоги по безробіттю буде відбуватися з дня подання заяви, незалежно від того, скільки вона буде розглядатися. Поновлюється напрацьована під час карантинних обмежень практика надання допомоги по частковому безробіттю, спрямована на підтримку підприємців та їхніх найманих працівників у разі втрати ними доходу через зупинення або скорочення виробництва продукції або надання послуг”, — зазначила Коломієць.

Ухвалений закон також передбачає можливість уряду запроваджувати додаткові види державної підтримки внутрішньо переміщених осіб, безробітних та роботодавців, зокрема, надавати роботодавцю, який працевлаштовує безробітних ВПО, компенсацію витрат на оплату праці таким працівникам, а також надавати фінансову допомогу для організації підприємницької діяльності безробітним особам, які виявили таке бажання.

Розміри виплат

Що стосується розміру виплат по безробіттю, то новий закон також прописує механізм його визначення. Згідно документу, розмір допомоги по безробіттю для внутрішньо переміщених осіб, які не мають необхідних документів, визначається відповідно до наявної інформації в реєстрах та базах даних органів виконавчої влади.

Адвокат юридичної компанії L.I. Group Віталій Глеваський у коментарі УНІАН зазначив, що призначення допомоги по безробіттю ВПО або особам, які не мають документів про періоди страхового стажу та заробітну плату, здійснюється на підставі відомостей, наявних у Державному реєстрі фізичних осіб — платників податків, Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, Державному реєстрі загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Також можливе використання даних інформаційної системи Державної міграційної служби України та Міністерства внутрішніх справ України, Єдиної інформаційної бази даних про ВПО, а також податкової звітності за останній звітний період або річної звітності за 2021 рік.

За словами юриста кадрового порталу grc.ua Оксани Мартинюк, допомога по безробіттю до отримання всіх необхідних відомостей призначається у мінімальному розмірі, встановленому законодавством на випадок безробіття, а загальна тривалість виплати такої допомоги не може перевищувати 180 календарних днів. Після надходження необхідних відомостей тривалість виплати допомоги по безробіттю та її розмір переглядається відповідно до законодавства.

Мінімальний розмір допомоги по безробіттю для осіб, що мають страховий стаж менше 6 місяців, за законом складає 650 гривень. Якщо ж страховий стаж особи протягом 12 місяців, що передували реєстрації особи як безробітної, становить не менше ніж 6 місяців, то мінімальний розмір допомоги по безробіттю складе 1800 гривень.

Максимальний же розмір такої допомоги не може перевищувати 150 відсотків мінімальної заробітної плати, тобто не більше 9 750 гривень.

Посилення соціального захисту

Як зазначила економістка Коломієць, ухвалення законопроекту є життєво важливим для реалізації прав українців на соціальний захист в умовах воєнного стану.

“Деякі норми і практики, які він вводить, були апробовані під час карантинних обмежень (наприклад, допомога з часткового безробіття). Однак масова внутрішня міграція, що відбувається в екстремальних умовах, поставила нові виклики у сфері соціального захисту працюючого населення, подолання яких є неможливим без відповідного законодавства, адаптованого до реалій воєнного стану”, — каже експертка.

Експертка Анна Катруліна звертає увагу на пункт закону, який передбачає компенсацію роботодавцю, який працевлаштовує безробітних ВПО, витрат на оплату праці таким працівникам.

“Вбачаю тут поле для зловживань.  Користуючись нагодою та становищем ВПО, недоброчесний роботодавець може оформити  людину як працівника, звільнити через тиждень або зробити такі умови, щоб людина звільнилась самостійно, а потім ще за це отримає компенсацію від держави. Потрібен працюючий державний  механізм  контролю щодо цієї схеми компенсації”, — наголошує Катруліна.

Підтримка людей, що в один момент втратили все, є надважливою в умовах жорстокої війни. І даний закон однозначно є вчасним і необхідним.

З одного боку, людям необхідні гроші для існування вже зараз, з іншого — облік у центрі зайнятості може допомогти якомога скоріше влаштовувати українців на роботу та тримати на плаву національну економіку.

Після нашої перемоги люди будуть охоче і завзято працювати для відбудови держави. А поки що залишається лише триматися, намагатися працювати та допомагати один одному.

Катерина ЖИРІЙ

 

 

 

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.