Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Шлейф націоналізації на 10 млрд грн.

[07:20 27 июля 2023 года ] [ Forbes-Украина, 26 липня 2023 ]

Державний ПриватБанк володіє 245 заправками, але заробляє на них Ігор Коломойський. У чому суть справи

 Державний ПриватБанк роками не може отримати контроль над своїми 245 автозаправками. Цими заправками на умовах лізингу володіють компанії з групи “Приват” Ігоря Коломойського. Проте вони за це не сплачують і вже накопичили понад 10 млрд грн боргів, за даними держбанку. Звідки у ПриватБанку заправки та скільки на них заробляє Коломойський.

Державний ПриватБанк роками не може отримати контроль над своїми 245 автозаправками. Цими заправками на умовах лізингу володіють компанії з групи “Приват” Ігоря Коломойського. Проте вони за це не сплачують і вже накопичили понад 10 млрд грн боргів, за даними держбанку. Звідки у ПриватБанку заправки та скільки на них заробляє Коломойський.

Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: список 250 малих і середніх компаній, лідерство генерала Залужного, падіння мільярдера Жеваго, детальна історія Dnipro-M та загалом майже два десятки текстів.

 з 2020-го не може розірвати з компаніями з групи “Приват” договори про лізинг 245 АЗС. Ці заправки, отримані банком у заставу на вимогу НБУ напередодні націоналізації, були одразу передані у лізинг групі “Приват” в 2016 році на 10 років, розповідала Forbes у 2021-му Галина Пахачук, яка тоді обіймала посаду заступника голови правління ПриватБанку.

Перші чотири місяці після націоналізації ПриватБанк отримував платежі за лізинговими договорами. Потім позичальники перестали платити, казала Пахачук.

На липень 2023-го борг групи “Приват” перевалив за 10 млрд грн, за даними ПриватБанку, які є в розпорядженні Forbes. Натомість компанії з групи Коломойського могли за цей час заробити мінімум 1,87 млрд грн прибутку з цих заправок, за оцінкою директора консалтингової групи “А-95” Сергія Куюна. Його розрахунки будуються на тому, що одна заправка “Привату” продає 1900 л на добу з націнкою 2 грн/л.

Для неформальної групи АЗС “Приват” 245 заправок — це чверть мережі. Група об’єднує 950 заправок під різними брендами, найбільші з них — “Авіас” та ANP. Для прикладу, один із лідерів ринку  має 380 АЗС, ОККО — 430 заправок.

Forbes звернувся за коментарем до “Авіас”, але не отримав відповідь. Редакція готова опублікувати позицію групи “Приват” у цій справі одразу після її надання.  

ПриватБанк намагається розірвати лізингові угоди з 2020-го. Тоді банку вдалось повернути у власність 65 АЗС. Одразу після перших успіхів банк переслідують невдачі — юристи “Привату” знайшли спосіб, як зберігати статус-кво. “Група компаній з орбіти колишніх власників банку вже третій рік поспіль руками окремих суддів блокує ПриватБанку можливість проводити заходи позасудового та судового врегулювання проблемної заборгованості”, — каже Олеся Жулинська, директорка з комунікацій ПриватБанку.

Націоналізація ПриватБанка

18 грудня 2016 року Уряд та Рада нацбезпеки та оборони України підтримали націоналізацію ПриватБанку. Таке рішення ухвалили через дефіцит коштів та ризик банкрутства. 

У 2016-му НБУ за рекомендацією МВФ найняв міжнародних консультантів Kroll та AlixPartners. AlixPartners готував сценарій націоналізації і допомагав розробляти стратегії повернення активів, Kroll розслідував махінації з активами.

Перспективи судової війни між “Приватом” та ПриватБанком за заправки

За останні три роки компанії з групи “Приват” ініціювали 15 позовів з метою отримати судове забезпечення, яке забороняє ПриватБанку розривати лізингові договори та вилучати свої заправки до кінця завершення судової справи.

 

У 2021 році Верховний суд став на бік ПриватБанку, визнавши такі обмеження незаконними. Проте це не допомогло. Лізингоодержувачі не оперують заправками, а передають їх в суборенду іншим компаніям. Суборендарів багато, і вони майже щороку змінюються, що дозволяє щоразу ініціювати нові позови і блокувати право ПриватБанку на ці АЗС, каже співрозмовник в банку, який попросив не називати його імʼя і посаду, бо він не уповноважений надавати коментарі.

“Чим більше компаній користуються майном, тим складніше повернути його власнику”, — каже юрист адвокатського обʼєднання “Юскутум” Сурен Авакян. Подібні справи можуть роками розглядатись в судах, додає він.

Затоплена АЗС “Авіас” у Новій Каховці. 

Фото Getty Images

Черговий виток судових суперечок ПриватБанку і групи “Приват” розпочався у червні 2023-го. Одразу 34 компанії з групи “Приват” подали позови в господарський суд Запоріжжя. Під приводом банкрутства одного з суборендарів позивачі хочуть вчергове добитися судового забезпечення, тобто заборони на вилучення заправок ПриватБанком.

Які шанси ПриватБанку отримати контроль над своїми заправками?

Надія ПриватБанку — донести до суддів, що обмеження, які накладають суди, не є законними, каже Forbes співрозмовник у банку. “Сподіваємось, що на якомусь етапі судді просто не ризикнуть ухвалювати сумнівні рішення проти держави”, — додає він.

Стягнути борг за лізинговими договорами — ще складніша задача, каже Авакян. “Сума завелика, юристи й надалі шукатимуть способи ухилитися від виплат”, — каже він.

Ольга ЧАЙКА

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.