Постоянный адрес: http://ukrrudprom.com/digest/Prodamo_Tigra_v_horosh_ruki.html?print

Продамо “Тигра” в хороші руки

Україна молода, №83, 8 травня 2010. Опубликовано 10:03 11 мая 2010 года
Громада села Іскрене хоче виручити за знайдений під водою німецький танк півтора мільйона гривень.

Мешканці села Іскрене, що в Шполянському районі на Черкащині, не можуть натішитися своєю знахідкою: в дамбі, що на краю ставка, на 12метровій глибині вони виявили німецький танк “Тигр”. Це не перший трофей селян: як уже повідомляла “Україна молода”, 2004 року тут витягнули німецький танк “Пантера”.

Обидві машини, за переказами старожилів Іскреного, залишилися в українській землі під час Корсунь-Шевченківської битви в 1944-му. Відступаючи через сільську річку, “Пантера” провалилася на містку, а “Тигр” узявся її витягувати, та сам загруз у болоті й пішов на дно. Уже після війни, в 1949 році, на місці, де був місток, насипали дамбу, а ще через два роки в селі з’явилися ставок площею 124 гектари та електростанція.

“Тигра” ще не відкопали, а в селі за нього вже правлять свою ціну. Сільська рада хоче продати цей раритет тим, хто заплатить громаді 1,5 мільйона гривень — за таке рішення проголосували всі тамтешні депутати. “800 тисяч гривень селу потрібні на будівництво підвідного газопроводу, решта піде на ремонт асфальтної дороги, розкопаної ще 2004 року, коли витягували “Пантеру”, — ділиться планами з “Україною молодою” сільський голова Іскреного Петро Письменний. — І передоплата обов’язкова, бо минулого разу за “Пантеру” на розвиток села обіцяли 20 тисяч гривень, та так нічого й не заплатили. А в інтернеті ми бачили, що той наш танк виставлено в Німеччині”.

Сільський голова каже, що за “Тигра” німці й п’яти мільйонів євро не пошкодують. Адже такі вцілілі танки в усьому світі можна на пальцях перерахувати — їх залишилося не більше десятка. А охочих дістати такий дорогоцінний трофей — чимало. Петру Івановичу особисто дзвонили сім бригад, які хоч сьогодні готові приїхати і за добудві викопати із землі німецький танк. Кажуть, мовляв, збираємо дозволи, то, може, дозволите розпочати роботи, а потім ми з вами розрахуємося. Але громада села, навчена гірким досвідом “Пантери”, стоїть на своєму: “Спочатку гроші в касу!”

До слова, одного разу невідомі намагалися самовільно почати розкопки. Тоді голова сільради скликав у село правоохоронців, екологів, археологів та працівників МНС, адже розривати дамбу небезпечно — у ставку величезна маса води. Спочатку слід укріпити греблю, а вже потім витягувати “Тигра”.

А тим часом керівник служби охорони культурної спадщини при Черкаській обласній адміністрації Микола Суховий заявив “Україні молодій”, що танк не є майном села Іскрене. Адже все, що перебуває в землі та під водою, є власністю держави. Тож обласна влада наполягає, щоб “Тигр” нікому не віддавали, а підняли його й виставили в експозиції музею КорсуньШевченківської битви.

Довідка

Німецький танк “Тигр” зійшов із конвеєра заводу “Порше” 20 квітня 1942 року — якраз Гітлеру на іменини. Машина важила 57 тонн, мала довжину до 9 метрів, а висоту — три метри. На танку містилася гармата і чотири кулемети.

Людмила НІКІТЕНКО