Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Лідер паливного ринку ОККО йде у “велику” енергетику

[09:25 28 сентября 2023 года ] [ Forbes-Украина, 27 вересня 2023 ]

“Якщо буде пропозиція купити 100 МВт зеленої енергетики, то купимо 100 МВт, якщо більше, то теж добре”, — керівник ОККО Василь Даниляк.

На форумі Forbes — “Енергія бізнесу” керівник ОККО Василь Даниляк розповів про проєкти та плани компанії розвивати новий напрям — видобутку, транспортування і зберігання електроенергії. Чому Даниляк робить ставку на відновлювальну енергетику, яка в Україні потерпає від кризи неплатежів?  

Чеснота СЕО ОККО Василя Даниляка — вміння знайти нові напрями для інвестицій або вчасно вийти з неперспективного бізнесу. Таку характеристику керівника найбільшої паливної компанії України неодноразово чули журналісти Forbes від співрозмовників, коли писали “воєнну” історію компанії.

Традиційний паливний бізнес близький до стелі розвитку: дедалі більше людей пересідають на електромобілі. Тому лідер українського паливного ринку — група ОККО (концерн “Галнафтогаз”) — шукає нові точки зростання та галузі для інвестицій. Мережа АЗС принесла торік левову частку з $2,4 млрд загального доходу “Галнафтогазу”.

Знизити залежність від мережі заправок — виклик СЕО компанії Василя Даниляка, який очолив компанію на початку повномасштабного вторгнення Росії.  

Чому ОККО фокусується на інвестиціях саме у відновлювальну енергетику та коли планує побудувати свій перший energy storage на 20 МВт? Під час форуму “Енергія бізнесу”, який 26 вересня проводив Forbes Ukraine, Даниляк розповів, чому компанія йде саме у відновлювальну енергетику. 

Чому ОККО інвестує у відновлювальну енергетику

Ми — лідери у своїй галузі, але ще абсолютні аматори в енергетиці. Ми поки що маленькі гравці. Починаємо робити перші кроки. 

Не секрет, що на нашому традиційному, паливному ринку, є проблема росту. Попит на традиційні нафтопродукти уже не показує високого росту. Відповідно потрібно дивитися в інші сфери, які б логічно продовжували наш бізнес. 

Такий напрямок для себе ми побачили на ринку виробництва, передачі та зберігання електроенергії. Це те, на чому зараз сфокусувалися. Ми уже придбали одну сонячну станцію. Зараз перебуваємо у процесі придбання ще трьох станцій. Також купили проєкт установки для зберігання електроенергії (energy storage). 

Про співпрацю з міжнародними інвесторами 

IFC, EBRD, інші міжнародні інвестори зараз практично не кредитують паливний бізнес. Але ми маємо тривалий досвід співпраці з ними, хорошу кредитну історію. І ми розуміємо, що генерація і зберігання електроенергії — це саме те, на що вони готові давати кредитні гроші. До того ж вони готові давати гроші на довші терміни.

Тобто якщо ми раніше брали позику на 7-9 років, то зараз нам готові давати на 10-18 років. Доходи у великій енергетиці прогнозуються, напевне, менші, ніж у нашому основному бізнесі, але вони все одно цікаві. 

Антон Забєльський для Forbes Ukraine

Даниляк: “Мета — весною почати будівництво energy storage потужністю 20 МВт”. Фото Антон Забєльський для Forbes Ukraine

Про найближчі плани

Придбали проєкт energy storage потужністю 20 МВт. До кінця року проведемо тендерні процедури. Мета — весною почати реалізацію проєкту. Через рік плануємо побудувати ще одну таку установку теж на 20 МВт. Це досить потужні станції. 

Щодо виробництва електроенергії — ми здебільшого купуємо готові станції. Зараз на ринку проблеми з ліквідністю, тому деякі компанії готові виходити з цього бізнесу. Ми поки купуємо сонячні електростанції, які мають чинні угоди щодо зеленого тарифу. Тому вони продовжать працювати за зеленим тарифом до закінчення дії цих угод.  

Поки важко говорити про загальний обʼєм інвестицій, які ми готові вкласти у цей напрям. Якщо матимемо пропозицію придбати станції на 100 МВт, то купимо на 100 МВт, якщо зможемо знайти на 150 МВт, то теж добре.  

Також ми дивимося на вітрові електростанції. Такі станції працюватимуть вже без зеленого тарифу. 

У нас поки немає цільового обмеження. Для нас головне — знайти ці станції. На даному етапі нам важливіший час, важливо якомога швидше сформувати кошик різнопланових обʼєктів. 

На форумі Forbes — “Енергія бізнесу” керівник ОККО Василь Даниляк розповів про проєкти та плани компанії розвивати новий напрям — видобутку, транспортування і зберігання електроенергії. /Сергій Пірієв

На форумі Forbes — “Енергія бізнесу” керівник ОККО Василь Даниляк розповів про проєкти та плани компанії розвивати новий напрям — видобутку, транспортування і зберігання електроенергії. Фото Сергій Пірієв

Про проблеми відновлювальної енергетики в Україні 

Якщо говорити про проблеми, з якими ми стикаємося, то це земельні питання, які дуже довго вирішуються, що затягує реалізацію. Наприклад, якщо говорити про вітроенергетику, то потрібно приблизно чотири роки, щоб почати будівництво. 

Законодавство має бути гнучкішим. Скажімо, мені як інвестору не підійшла одна земельна ділянка, то я маю мати змогу швидко відмовитися і перейти на іншу. Припустимо, взяв технічні умови (ТУ) на 100 МВт, але щось не виходить, то треба щоб була змога зменшити планку до 70-80 МВт без втрати технічних умов, необхідності знову проходити сім кіл пекла заради нових техумов. 

Становлення ОККО

 

ОККО розбудовувалася на базі трьох нафтопродуктових компаній у західних областях країни, які “Галнафтогаз” скуповував на рубежі 1990—2000‑х (“Івано‑Франківськнафтопродукт”, “Закарпатнафтопродукт‑Ужгород” і “Закарпатнафтопродукт‑Хуст”). “Ці компанії володіли кількома нафтобазами та старими бензоколонками, — каже засновник холдингу !Fest і колишній топменеджер “Галнафтогазу” Андрій Худо. “Ми зносили ці заправки й будували сучасні комплекси з кафе та магазинами”, — згадує він. Абревіатура ОККО, яку придумали у 1999‑му, ніяк не розшифровується. “Між собою ми трактуємо так: “окей компанія”, — пояснює СЕО компанії Василь Даниляк.

Ігор ОРЕЛ

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.