Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Чи втримається Промінвестбанк на плаву: оцінка аудиторів

[11:43 03 мая 2016 года ] [ Finbalance.ua, 2 травня 2016 ]

В аудиторському висновку компанії EY (Ernst&Young) до звітності Промінвестбанку за 2015 рік вказується на “існування суттєвої невизначеності, що може поставити під значний сумнів здатність банку “безперервно продовжувати свою діяльність”.

Передумовою для такої оцінки названі такі фактори:

- збиток Промінвестбанку в 2015 році на рівні 20,27 млрд грн;

- перевищення обсягу його зобов’язань над обсягом активів на 31.12.2015 на 12,27 млрд грн.;

- відтік грошових коштів від операційної діяльності в 2015 році на 5,13 млрд грн.;

- розрив ліквідності в періоді “до 1 року” в 1,5 млрд грн і “понад 1 рік” — 11,5 млрд грн.

Додамо, що на кінець грудня 2015 року власний капітал “Промінвестбанку” був від’ємним на рівні 12,27 млрд грн. Субборг становив 300 млн дол (6,97 млрд грн). Значення нормативу достатності (адекватності) регулятивного капіталу було 5,35%, тоді як НБУ вимагає (без врахування кризових пом’якшень) як мінімум 10%.

Керівництво Промінвестбанку в звітності констатувало, що 16 лютого 2016 року його спостережна рада затвердила програму з підвищення капіталізації, яку 26 лютого погодило правління НБУ. Ця програма передбачає збільшення статутного капіталу на суму не менше, ніж 21 млрд грн. в 2016 році та на суму не менше, ніж 2,53 млрд грн. в 2017 році за рахунок материнського банку — тобто російського “Внєшекономбанку”.

Згідно з документом, на 31.03.2016 акціонерний капітал банку був збільшений на 19,999 млрд грн, що, як зазначається, “дало змогу банку виконувати вимоги НБУ щодо нормативу достатності (адекватності) регулятивного капіталу”.

“Одночасно, банк погасив зобов’язання перед материнським банком на 19,999 млрд грн, що дозволило вирішити питання розриву ліквідності в періоді “до 1 року”, — зауважується в звітності.

У ній констатується, що керівництво банку розробляє “короткостроковий план строком на 180 днів, який передбачає можливість залучення фінансування та продаж частини активів банку”, а також “фінансову модель діяльності строком на 12 місяців для залучення довгострокового міжбанківського фінансування”.

“Керівництво банку дійшло висновку, що припущення стосовно безперервної діяльності при складанні цієї фінансової звітності є доречним, що передбачає реалізацію активів та погашення зобов’язань в ході звичайної діяльності”, — зазначено в документі.

В офіційному повідомленні Промінвестбанку про підсумки роботи в 2015 році констатується, що “з урахуванням економічної ситуації”, його фінансові результати (збиток 20,3 млрд грн) “слід вважати задовільними”. “Промінвестбанк” спрямував 20,7 млрд. грн. на формування резервів під проблемні активи переважно в Криму та зоні АТО, що стало причиною збитку в розмірі 20,3 млрд грн”, — констатується в заяві фінустанови.

У ній ще зазначається, що після лютневої докапіталізації на 20 млрд грн. планується додаткове збільшення капіталу на суму 1,7 млрд. грн. до 01.09.2016 року.

“Ситуація з ліквідністю нормалізується, банк виконує свої зобов`язання перед клієнтами, про що свідчить ряд показників: з 01 березня 2016 р. обсяг пенсійних зарахувань, які здійснив банк, склав 262,8 млн грн., обсяг зарахувань заробітних плат — 416,9 млн грн. При цьому кількість клієнтів, на чиї рахунки зараховані гроші, складає близько 132,3 тис. осіб, обсяг надходжень на рахунки клієнтів — юридичних осіб перевищив 3,8 млрд грн.”, — зазначили в “Промінвестбанку”.

Нагадаємо, новий глава “Внєшекономбанка” (мажоритарний акціонер “Промінвестбанку”) Сергій Горьков визнавав, що НБУ присвоїв “Промінвестбанку” статус проблемного. Також С. Горьков повідомляв, що ВЕБ веде попередні переговори про продаж ПІБа.

Банкір запевняв, що ВЕБ має намір надати ліквідність для “Промінвестбанку” в поточному році, не уточнивши, про яку суму йдеться. “Але можу сказати, що він [обсяг ліквідності, — ред.] буде достатньо суттєвим для банку й дозволить нормалізувати ситуацію з ліквідність”, — запевнив банкір. Також він інформував, що йдуть перемовини з НБУ щодо залучення рефінансування.

Додамо, що згідно зі звітністю “Промінвестбанку”, за підсумками 2015 року його борг перед НБУ зменшився до 199,9 млн грн з 1,77 млрд грн. Процентні витрати на обслуговування зобов’язань перед регулятором склали 313,2 млн грн. (у 2014 році — 121,3 млн грн).

Як констатує фінустанова, в грудні-2015 в НБУ була залучена позика на 200 млн грн, яка погашена в березні-2016. Щоправда, додамо, що 09 березня правління НБУ ухвалило рішення про надання Промінвестбанку кредиту на 200 млн грн. під заставу держоблігацій (фактично це стало пролонгацією попереднього рефінансування Нацбанку, — ред.).

За даними Промінвестбанку, на кінець 2015 року він мав у своєму портфелі ОВДП на 839,8 млн грн (на кінець 2014 року було 2,9 млрд грн). Держоблігації на 263,3 млн грн були забезпеченням за кредитами НБУ.

Проблемні активи

Як писав Finbalance, за даними Fitch, на кінець І кварталу 2015 року частка NPLs (кредити з прострочкою більш ніж 90 днів) і реструктуризованих позик у портфелі “Промінвестбанку” складала близько 92% кредитного портфелю.

За даними ПІБа, на кінець 2015 року балансова вартість його активів у Криму була 2,91 млрд грн (на кінець грудня-2014 — 3,66 млрд грн), а в зоні АТО — 4,7 млрд грн. (на кінець грудня-2014 — 11,73 млрд грн).

Відповідно до інформації банку, на 31.12.2015 обсяг кредитів, виданих ним десяти найбільшим позичальникам, складав 21,036 млрд грн., або 35,2% загального кредитного портфелю (на кінець 2014 року — 13,4 млрд грн., або 30,5%). За цими кредитами було сформовано резерв у розмірі 8,6 млрд грн. (на кінець 2014 року — 1,73 млрд грн.).

Звернемо увагу, що на кінець грудня позики підприємствам металургії та гірничо-видобувної промисловості (17,36 млрд грн) займали найбільшу частку в кредитному портфелі “Промінвестбанку” (29%). А за оцінками фахівців ICU, саме представники цієї галузі є найбільш проблемними позичальниками для банківського сектору.

Зі звітності Промінвестбанку випливає, що в минулому році він списав кредити на 708,1 млн грн. (з яких юрособам — на 699,7 млн грн), тоді як в 2014 році — 1 млрд грн.

Торік банк вступив у права володіння обладнанням та промисловими будівлями, ринкова вартість яких становила 249,3 млн грн. (у 2014 році — 21,94 млн грн) та наразі здійснює їх продаж. “Надходження від такого вибуття майна банк використовує для зменшення або погашення суми неврегульованої претензії. Загалом банк не використовує стягнуте майно для цілей ведення діяльності”, — констатується в звітності банку.

Згідно зі звітом про прибутки і збитки “Промінвестбанку”, торік його чисті процентні доходи були 1,92 млрд грн. (процентні доходи — 5,94 млрд грн.; процентні витрати — 4,03 млрд грн). Водночас згідно зі звітом про рух грошових коштів, сплачені проценти торік становили 4,18 млрд грн, а отримані проценти — 4,9 млрд грн (судячи з усього, йдеться про “живі кошти”, тоді як у першому випадку могло йтися в т.ч. про нараховані позичальникам, але фактично не сплачені відсотки).

Ще такий штрих. За даними ПІБа, у 2015 році він надав кредити корпоративним клієнтам на 386,4 млн грн. (у 2014 році — на 144,52 млн грн) за неринковими процентними ставками. Збитки від первісного визнання цих кредитів в сумі 1,77 млн грн. (у 2014 році — 35 млн грн) були визнані у звіті про прибутки та збитки, зауважується в звітності.

В офіційному повідомленні Промінвестбанку стверджується, що його “операційний прибуток за 2015 р. склав 0,6 млрд грн.” і “нині банк розробив і приступив до впровадження програми оптимізації витрат і підвищення ефективності діяльності, результати якої позитивно відобразяться на операційному прибутку 2016 року”.

P.S.

Як писала російська газета “Ведомости”, лютневої докапіталізації на $800 млн може бути недостатньо для порятунку Промінвестбанку. Як констатувало видання, у минулому році НБУ вимагав у ПІБа донарахувати понад 1 млрд резервів дол., а на початку лютого, за словами двох співрозмовників “Ведомостей”, повідомив Промінвестбанк про можливе визнання його неплатоспроможним.

За даними джерел газети, Промінвестбанку потрібна додаткова ліквідність для підтримки операційної діяльності, розповідають вони. Бракує банку і капіталу, продовжує один з них: в минулому році НБУ вимагав донарахувати понад $1 млрд резервів, а на початку лютого, за словами двох співрозмовників “Ведомостей”, повідомив Промінвестбанк про можливе визнання його неплатоспроможним.

За даними джерел “Ведомостей”, щоб виконати вимогу, Промінвестбанку необхідна докапіталізація на $100 млн до 1 вересня і ще $100 млн в 2017 р., а з урахуванням необхідності донарахування резервів за активами в Донецькій і Луганській областях до 100% і до 50% в материковій частини України сума може зрости до $650 млн.

Як відомо, російський “Внєшекономбанк” сам знаходиться в скрутному становищі. Російська влада шукає різні варіанти для його підтримки. За різними оцінками може йтися про необхідну суму 1,5 трлн рублів. За таких умов, зрозуміло, підтримка ВЕБом української “дочки” особливо непросте для нього завдання.

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.